Zbigniew Adrjański – kronikarz polskiej piosenki

20 lipca zapraszamy na otwarcie wystawy „Zbigniew Adrjański – kronikarz polskiej piosenki”, poświęconej zmarłemu w tym roku dziennikarzowi i literatowi.

Zbigniew Adrjański był pomysłodawcą Radiowych Giełd Piosenki, a w latach 1963-1973 także ich prezenterem. Na imprezie tej debiutowało wielu znanych krajowych artystów, a swego czasu na opolskim festiwalu odbywały się doroczne koncerty giełdowych piosenek. Sam Adrjański w latach 1976-1977 wchodził w skład jury KFPP.

Nie do przecenienia są pozycje książkowe jego autorstwa, spośród których należy przede wszystkim wymienić monumentalną Złotą księgę pieśni polskich. Pieśni, gawędy, opowieści. Jako popularyzator i znawca tematu sam niejednokrotnie pisał teksty piosenek, a jednym z jego najpopularniejszych utworów jest przebój Czesława Niemena pt. „Płonąca stodoła”. Za swoją działalność otrzymał odznaczenia państwowe oraz był laureatem wielu nagród.

Zbigniew Adrjański był zaangażowany w rozwój naszej instytucji praktycznie od samego początku jej funkcjonowania. W latach 2009-2011 przekazał nam ogromną kolekcję, w skład której wchodziły fotografie polskich artystów, zbiór oryginałów oraz kopii partytur i maszynopisów piosenek, płyty analogowe, pocztówki dźwiękowe, kasety magnetofonowe, a także czasopisma i książki poświęcone tematyce polskiej piosenki. Ten niezwykły dar w znacznym stopniu wzbogacił skromne wówczas zbiory Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Cześć z tych zbiorów można ogląZbigniew Adrjański_banerHDdać na wystawie w Muzeum.