Zapraszamy na promocję rocznika kulturalnego PIOSENKA w Warszawie

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na promocję rocznika kulturalnego „PIOSENKA”. Wydawnictwo poświęcone jest piosence polskiej i zachodzącej w niej przemianach, a Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jest jego wydawcą po raz drugi.

Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2015 r., godz. 14.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy al. Solidarności 62.

muz7_1
Rocznik, który po raz pierwszy w tej formie ukazał się przed rokiem, jest następcą kwartalnika „Piosenka”, wydawanego od 2006 r. przez Jana Poprawę, Tadeusza Skoczka i Stanisława Bukowca w Krakowie.
– Zamierzeniem naszym jest przywrócenie rangi słowu „piosenka”. Słowu sponiewieranemu, dziedzinie nie do końca określonej, a już na pewno nie opisanej. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że do drugiego numeru zgłosili prace, uwagi czy komentarze liczni „ludzie piosenki”. Pierwszy numer pobudził też środowiska uniwersyteckie oraz samodzielnych badaczy gatunku – mówi Jan Poprawa, redaktor naczelny rocznika.
W najnowszej piosence oprócz esejów, szkiców i felietonów prezentujemy „poetów piosenki” i pedagogów, którzy pochylają się nad tematem edukacji artystycznej w zakresie sztuki estradowej.
W numerze liczącym 430 stron znalazły się teksty poświęcone m.in. Agnieszce Osieckiej, Jaromirowi Nohavicy, Jackowi Kaczmarskiemu czy Włodziemierzowi Wysockiemu. Jak zwykle nie brakuje najnowszych wierszy autorstwa polskich poetów młodej generacji. Natomiast miłośnicy muzycznych muzeów znajdą na kartach rocznika relacje z wizyt w muzeach poświęconych muzyce w Polsce i poza nią.
W „Piosence” sporo miejsca poświęcamy także recenzjom nowości książkowych i płytowych. Nie zapominamy o tych, którzy odeszli, stąd wspomnienia m.in. o Januszu Kondratowiczu, Tadeuszu Chyle czy Krzysztofie Gozdowskim. Z racji funkcji dokumentacyjnej Muzeum w roczniku znalazł się szeroki rozdział poświęcony festiwalom piosenki polskiej, w którym odnotowujemy ich przebieg i przedstawiamy laureatów.
Wszyscy autorzy, którzy nadesłali teksty do „Piosenki” zrobili to nieodpłatnie.
Rocznik wydany w nakładzie 400 egzemplarzy, będzie dostępny w wielu bibliotekach na terenie kraju, a także na stronie internetowej Muzeum (www.muzeumpiosenki.pl).