Zapraszamy na pokaz filmu „Jonasz w brzuchu Lewiatana”

7 października o godz. 19.00 wraz ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy zapraszamy na pokaz filmu „Jonasz w brzuchu Lewiatana” oraz spotkanie z reżyserem Krzysztofem Wierzbickim. Seans organizowany jest w ramach Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.

Data: 7.10.2016
Miejsce: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, ul. Piastowska 14 A (wejście od ul. Barlickiego)

jonasz-mpp

Opowieść o życiu Jonasza Kofty w PRL – u. O tym, jak w tym systemie znajdował sobie enklawy wolności i jaką cenę za to płacił. O jego wiecznej wędrówce, o sukcesach i dramatach, o chwilach buntu wobec zniewolenia i momentach godzenia się z losem, o chorobie, którą przewalczył i o śmierci, która przyszła niespodziewanie i za wcześnie. Ale i o radości życia, dowcipie i pogodzie ducha. Film nie jest wyliczanką piosenek autorstwa bohatera. Niektóre utwory Jonasza Kofty stały się wręcz komentarzem do kolejnych epizodów z życia poety.

Film wzbogacają materiały archiwalne, które odtworzą atmosferę PRL – u w latach 60. , ’70. i 80. Kontrapunkt stanowi piosenka Kofty “Radość o poranku”. Z tego okresu pojawi się pięć obszarów działalności Jonasza: Kabaret pod Egidą, Klub Studencki Hybrydy, Polskie Radio, knajpa Estrada.
Jonasza Koftę wspominają jego najbliżsi: żona Jaga i syn Piotr oraz aktorzy, kompozytorzy, wykonawcy jego tekstów, koledzy po piórze, m.in.: Jan Pietrzak, Stefan Friedmann, Wojciech Młynarski, Andrzej Dudziński, Ewa Dałkowska, Irena Karel, Hanna Banaszak, Allan Starski, Feliks Falk, Janusz Kapusta, Józef Soszyński, Jerzy Stuhr, Juliusz Loranc, Krzysztof Baumiller, a także inni koledzy, towarzysze biesiad i wędrówek Jonasza po mieście.
Współcześnie realizowane sceny (wspomnienia) zostały zilustrowane licznymi materiałami archiwalnymi. Na epilog złoży się opowieść przyjaciół o chorobie Jonasza i o jego niespodziewanej śmierci, oraz symboliczna scena w dawnym barze Przechodnim (naprzeciwko starych Hybryd).