Warsztaty literackie w Muzeum

W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu trwają „Warsztaty piosenki literackiej im. Jadwigi Stańczakowej” zorganizowane wspólnie z Fundację Siódmy Zmysł, zajmującą się udostępnianiem dóbr kultury osobom niepełnosprawnym.

W zajęciach biorą udział osoby pełnosprawne oraz niewidome, zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Literackiej im. Jadwigi Stańczakowej. Zajęcia prowadzi Andrzej Głowacki, reżyser, autor tekstów oraz nauczyciel śpiewu, który wprowadza uczestników w tajniki tworzenia piosenek.

– Celem warsztatów jest pogłębienie umiejętności uczestników tworzenia przemyślanych w formie i treści tekstów piosenek, będą to interaktywne zajęcia zarówno w zespołach, jak i indywidualne. Pokazujemy na czym polega twórcze pisanie pobudzające wyobraźnie, a jednocześnie uczące dyscypliny, koniecznej, by tekst w skondensowanej formie przekazywał istotne przesłanie – mówi pomysłodawczyni warsztatów Regina Mynarska z Fundacji.

Zajęcia przyjmują różne formy: od pisania tekstów piosenek na zadany temat (np. marzenia, pogrzeb), poprzez tłumaczenie filologiczne utworów aż do dopisywania wersów do istniejącego fragmentu tekstu.

Równie istotne jest zaprezentowanie związku słów z muzyką, dlatego uczestnicy starają się śpiewać przygotowane przez siebie utwory, by zapoznać się z rytmem i ich brzmieniem.

Zajęcia pokazują jak skomplikowanym procesem jest praca nad wykreowaniem prawdziwego przeboju. Stworzone podczas tygodniowego spotkania teksty posłużą jako scenariusz do happeningu „Stańczakowa, Białoszewski i inni poeci”, który odbędzie się siedzibie Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu w listopadzie 2016 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja, Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.