SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

PIOSENKA W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM

Uczestnicy warsztatów poznają kontekst powstania piosenek XX-lecia międzywojennego zarówno w jego aspekcie historycznym, jak i społeczno-kulturowym. Zaznajomią się z nazwiskami największych twórców oraz wykonawców tego okresu, takich jak: Henryk Wars, Mieczysław Fogg, Hanka Ordonówna czy Eugeniusz Bodo. Będziemy rozmawiać o typowych dla tego okresu zjawiskach kulturowych: kabaretach, kawiarniach artystycznych oraz początkach ruchu estradowego.

 Czas trwania: 60 minut

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

RAPoeci? – TEKSTY HIPHOPOWE JAKO RODZAJ POEAZJI WSPÓŁCZESNEJ

Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę na temat hip hopu – dowiedzą się jak gatunek ten zrodził się w Polsce, jak ewoluował w czasie, jak potrafił dopasować się do rynku muzycznego. Dzięki ukazaniu związków rapu z poezją omówione zostaną teksty hiphopowe jako przykłady współczesnych utworów poetyckich. Używając narzędzi znanych z zajęć języka polskiego uczniowie dokonają interpretacji piosenek takich twórców jak m.in. Liroy, Peja, Fisz, Kaliber 44, Łona, Paktofonika. Dzięki interaktywnej formie zajęć młodzież dowie się jakie przemiany społeczne miały miejsce na przestrzeni trzech dekad w naszym kraju i spróbuje swoich sił w roli raperów, biorąc na warsztat teksty poetów mające znaczący wpływ na polską literaturę.

Czas trwania zajęć: do 60 min.

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

NUTY (dla) OJCZYZNY – OD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ DO PIOSENKI ZAANGAŻOWANEJ 

W ramach zajęć uczniowie poznają najbardziej reprezentatywne dla historii polskiej piosenki utwory słowno-muzyczne, których motywacją powstania były istotne dla narodu polskiego wydarzenia historyczne XX wieku. Ewolucja form utworów o tematyce patriotycznej idzie w parze ze zmianami dziejowymi i społecznymi, stąd materiał muzyczny, który analizować będą uczestnicy warsztatów obejmował będzie zarówno pieśni narodowo-wyzwoleńcze, powstańcze, propagandowe, kontestacyjne, piosenkę zaangażowaną oraz rockowy protest-song z lat 80.

 Czas trwania: 60 minut

Maksymalna liczba uczestników: 30

 

REZERWACJA ZAJĘĆ I OPŁATY

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach: 9:00, 10:30, 12:00
Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja mailowa lub telefoniczna:
rezerwacja@muzeumpiosenki.pl
tel.: 77 544 12 34, tel./fax 77 441 34 86
tel. kom. 534 210 205

PROSIMY O REZERWACJĘ MIEJSC NA ZAJĘCIACH
Z MINIMUM TYGODNIOWYM WYPRZEDZENIEM

REZERWACJA JEST WAŻNA DOPIERO
PO OTRZYMANIU POTWIERDZENIA E-MAILEM ZE STRONY MUZEUM

Koszt zajęć:
4 zł za lekcję od osoby
9 zł za lekcję ze zwiedzaniem Muzeum od osoby
Ceny zawierają koszt materiałów dydaktycznych

WAŻNE INFORMACJE

Opłaty należy dokonać w kasie Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przed zajęciami. Do Muzeum należy przyjść 10 minut przed rozpoczęciem zajęć. Opiekun grupy ma obowiązek uczestniczenia w zajęciach i dbania o właściwe zachowanie uczestników w czasie lekcji. Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć po wcześniejszym powiadomieniu zamawiającego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lekcje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.