Historia

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to jedyna taka instytucja kultury w Polsce, której celem jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja muzyki polskiej.

Muzeum już od 2009 r. prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną, kulturalno-oświatową, która popularyzuje polską piosenkę.

Organizatorem Muzeum jest Urząd Miasta w Opolu.

Docelowa siedziba Muzeum, z nowoczesną, multimedialną wystawą stałą, będzie mieściła się w opolskim amfiteatrze, gdzie w atrakcyjny sposób przedstawimy historię polskiej piosenki: w ujęciu chronologicznym od początków XX w. do lat współczesnych z podziałem na znaczące okresy, uwzględniając przy tym charakterystykę tła historycznego, społecznego i kulturowego.

Z racji miejsca szczególnie podkreślimy rolę i historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Naszym zamierzeniem jest także stworzenie największego w Polsce leksykonu polskiej muzyki rozrywkowej, który powstaje na bazie Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej, którego pomysłodawcą i autorem jest Ryszard Wolański. Chcielibyśmy, aby Muzeum stało się miejscem zarówno edukacji o polskiej piosence, jak i rozrywki.

Służy temu m.in. ogólnopolska akcja zbierania pamiątek związanych z polskimi: artystami, piosenkami i estradą, dzięki której Muzeum zgromadziło unikalne zbiory: płyty analogowe, rękopisy, partytury, fotografie, plakaty, instrumenty muzyczne, kostiumy, bilety koncertowe. Akcja wciąż trwa, a zasoby Muzeum powiększają się o kolejne eksponaty.

fotomuzeumzdronaNarodowe Centrum Polskiej Piosenki i Muzeum Polskiej Piosenki z lotu ptaka – zdjęcie wykonane w grudniu 2014 r. przez ekipę Telewizji Sudeckiej.

Prosimy o zapoznanie się ze statutem muzeum