O muzeum

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to instytucja kultury, która prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną, kulturalno-oświatową i popularyzacyjną dotyczącą polskiej piosenki. Jest to jedyna placówka w kraju, której cel stanowi utworzenie centrum informacji o polskiej piosence i ochrona jej dorobku. Powstanie tutaj także miejsce edukacji.

Docelowa siedziba Muzeum, z nowoczesną, multimedialną wystawą stałą, będzie się mieściła przy opolskim amfiteatrze. Chcemy tam w atrakcyjny sposób przedstawić historię polskiej piosenki: w ujęciu chronologicznym od początków XX w. do lat współczesnych, z podziałem na znaczące okresy, uwzględniając przy tym charakterystykę tła historycznego, społecznego i kulturowego. Z racji miejsca szczególnie podkreślimy rolę i historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ekspozycja będzie skierowana do odbiorców z wielu grup wiekowych, o zróżnicowanym poziomie wiedzy z zakresu prezentowanego zagadnienia. Wykorzystanie nowoczesnych metod przekazu informacji, elementów interaktywnych i elektronicznych umożliwi zaangażowanie odbiorcy w sprawdzanie, zdobywanie i poszerzanie wiedzy na interesujący go temat.
Chcielibyśmy, aby Muzeum stało sie miejscem zarówno edukacji o polskiej piosence, jak i rozrywki.

8 czerwca 2009 r. została ogłoszona ogólnopolska zbiórka prowadzona pod hasłem Piosenka ma swoje historie, która polegała na gromadzeniu pamiątek związanych z polską piosenką. Efektem całego przedsięwzięcia było pozyskanie: płyt analogowych i CD, rękopisów, partytur, fotografii, plakatów, instrumentów muzycznych, kostiumów i wielu innych. Wśród darczyńców są zarówno osoby prywatne, jak i instytucje kultury, organizatorzy festiwali, wokaliści, autorzy tekstów, kompozytorzy, kolekcjonerzy.

Muzeum rozpoczęło działalność wystawienniczą 3 grudnia 2009 r., wraz z otwarciem pierwszej wystawy czasowej pt. Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956–1989, poświęconej narodzinom i rozwojowi rock and rolla w Polsce. Do chwili obecnej Muzeum zorganizowało również kilka wystaw plenerowych.

Od października 2009 r. Muzeum organizuje cykliczne spotkania z wokalistami, kompozytorami, autorami tekstów, dziennikarzami, rodzinami i spadkobiercami artystów, ludźmi związanymi z polską piosenką. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej piosenki, zaprezentowanie gości jako osób z dorobkiem artystycznym i życiowym. Dotychczas gośćmi MPP w Opolu byli m.in.: Danuta Grechuta, Halina Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Jan Pietrzak i Tadeusz Woźniak. Wspomnieniowy charakter spotkań oraz bliskość bohatera wieczoru i publiczności sprawiają, że imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem i już na stałe wpisały się w mapę kulturalną miasta.

Zachęcamy wszystkich, dla których ważna jest ochrona dorobku polskiej piosenki dla przyszłych pokoleń, do współpracy z nami. Dziękujemy za dotychczas okazaną pomoc i wierzymy, że znajdzie się jeszcze wiele osób, które zechcą wziąć udział w tworzeniu naszej opowieści o polskiej piosence!

Od 2011 roku możemy oglądać nowy amfiteatr i budynek Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, w którym w drugiej połowie 2016 roku otwarta zostanie siedziba stała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Z przyjemnością prezentujemy Państwu wizualizacje NCPP.

W oczekiwaniu na zakończenie inwestycji będziemy prezentowali Państwu dokumentację fotograficzną z placu budowy. Dzięki temu zobaczą Państwo, jak postępują prace i jak wiele zmian zachodzi w otoczeniu wieży Piastowskiej.

Prosimy o zapoznanie się ze statutem muzeum