NUTY DLA OJCZYZNY

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu serdecznie zaprasza na cykl wydarzeń realizowanych w ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Nuty dla Ojczyzny”.
Naszym celem jest popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna oraz poszukiwanie odpowiedzi między innymi na pytania: czy i jak zmieniała się funkcja pieśni i piosenki patriotycznej na przestrzeni dekad, czy dzięki piosence można kształtować postawę patriotyczną. Ponadto zależy nam na międzypokoleniowej integracji uczestników projektu.
Dlatego proponujemy Państwu bogaty program wydarzeń, w którym każdy, zarówno starszy, jak i młodszy, znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na projekcje filmowe, spotkania, warsztaty oraz koncerty związane z tematem piosenki patriotycznej.

W programie:
„Powidoki Powstania Warszawskiego” – Koncert Igora „Ygora” Przebindowskiego z gościnnym udziałem Marcina Januszkiewicza
4 października 2017 (środa), godzina 18:00

„Baczyński” – Projekcja filmu oraz koncert Czesława Mozila „Czesław Śpiewa Solo Act”
12 października 2017 (czwartek), godzina 18:00

„Od pieśni patriotycznej do piosenki zaangażowanej” – Panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości na temat dawnych i współczesnych piosenek patriotycznych
19 października 2017 (czwartek), godzina 11:00

„Zakazane piosenki” – projekcja filmu
19 października 2017 (czwartek), godzina 18:00

„Mały śpiewnik wielkiego patrioty” – Międzypokoleniowe warsztaty plastyczne
21–22 października 2017 (sobota–niedziela), godzina 10:00 i 12:00

„Do potomnego” – Projekcja filmu oraz spotkanie z Januszem Radkiem
24 października 2017 (wtorek), godzina 18:00

„Wielkie patriotyczne śpiewanie”
wspólnie z Wojciechem Dąbrowskim” – Koncert finałowy
11 listopada 2017 (sobota), godzina 14:00

Koncert finałowy odbędzie się w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej. Na pozostałe wydarzenia zapraszamy do sali kinowej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia można odbierać w kasie amfiteatru.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
W RAMACH PROGRAMU EDUKACJA KULTURALNA

WYDARZENIA:
„POWIDOKI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”
Koncert Igora „Ygora” Przebindowskiego z gościnnym udziałem Marcina Januszkiewicza. Artyści zaprezentują materiał z płyty „Powidoki Powstania Warszawskiego”. Tytuły poszczególnych utworów to wybrane i opowiedziane na nowo tragiczne dni walczącej stolicy.
4 października 2017 (środa) godzina 18:00

„BACZYŃSKI” – reż. K. Piwowarski
Film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki. Jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem, ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja?
Po projekcji ,,CZESŁAW ŚPIEWA SOLO ACT” – to połączenie monodramu, stand-upu i koncertu. Przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty.
12 października 2017 (czwartek), godzina 18:00

„OD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ DO PIOSENKI ZAANGAŻOWANEJ”
Rozmowa z udziałem zaproszonych gości na temat roli, funkcji oraz przemian dawnych i współczesnych piosenek patriotycznych. Gośćmi będą osoby zawodowo związane z zagadnieniami piosenki i muzyki w okupowanej Polsce lat 1939–1945, a także z zapomnianą twórczością kompozytorską oraz dawną i współczesną piosenką patriotyczną.
19 października 2017 (czwartek), godzina 11:00

„ZAKAZANE PIOSENKI” – reż. L. Buczkowski
Pierwszy polski powojenny film pełnometrażowy. Upamiętniając antyniemiecką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej, jednocześnie przedstawia w epizodach historię Warszawy. Przedstawione w nim piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych.
19 października 2017 (czwartek), godzina 18:00

„MAŁY ŚPIEWNIK WIELKIEGO PATRIOTY”
Warsztatowe zajęcia dla starszych i młodszych, podczas których wspólnie zaangażują się w stworzenie i wykonanie śpiewniczka z repertuarem dawnych i współczesnych piosenek patriotycznych.
Część wokalną poprowadzi doświadczony animator wspólnego śpiewania, znawca i miłośnik piosenki retro Wojciech Dąbrowski.
21–22 października 2017 (sobota–niedziela), godz. 10:00 i 12:00

„DO POTOMNEGO” – reż. A. Krauze
Film jest próbą ukazania duchowej biografii pokolenia Kolumbów. Bohaterami są najwybitniejsi poeci czasu wojny: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Andrzej Trzebiński oraz Wacław Bojarski. Po projekcji spotkanie z Januszem Radkiem, odtwórcą roli poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w filmie ,,Do potomnego”.
24 października 2017 (wtorek), godzina 18:00

„WIELKIE PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE Z WOJCIECHEM DĄBROWSKIM”
Koncert finałowy w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej, podczas którego Wojciech Dąbrowski i uczestnicy warsztatów oraz zgromadzona publiczność wspólnie wykonają pieśni i piosenki patriotyczne zebrane w opracowanym wcześniej „Małym śpiewniku wielkiego patrioty”.
11 listopada 2017 (sobota), godzina 14:00

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Nuty dla ojczyzny, projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.