Nastroje, nas troje. Epilog

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Grupa Entropia Słowa organizują w dn. 7 – 15 czerwca 2014 r. (godz. 11.00 – 19.00) wystawę „Nastroje, nas troje. Epilog”.

Bezpłatne wejściówki na wystawę (7 – 15.06) można rezerwować i odbierać w Muzeum Polskiej Piosenki pl. Kopernika 1, tel. 77 5441234 wew. 21.

Wydarzeniem tym chcemy nawiązać do legendarnego koncertu z 1977 r., kiedy na scenie opolskiego amfiteatru spotkały się trzy wielkie osobowości: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta, a polscy artyści skupieni wokół wielkiego stołu wykonywali ich najpiękniejsze piosenki.

Po 37 latach wracamy do tamtego koncertu.

Naszych gości, którzy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć wnętrza Muzeum, zaprosimy do wielkiego stołu (tak jak w ’77 r.),  przy którym będzie można wysłuchać interpretacji wierszy Osieckiej, Młynarskiego i Kofty nagranych przez najlepszych polskich aktorów, piosenkarzy i osobowości telewizyjne (nazwiska wykonawców poniżej). Wszystkie nagrania i zdjęcia wykonał Przemek Gorlas.  Wizualizacje, które będziemy odtwarzać na monitorach, przygotowali, pod okiem dra Bartosza Posackiego, studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego: Angelica Eckert, Paweł Klimczak, Marek Szymczak.

Kuratorem wystawy jest Artur Wolski z Entropii Słowa.

Wystawie towarzyszył będzie film o historii festiwalu w Opolu współprodukowany przez Muzeum  z TVP Rozrywka.

 

„Dobry wieczór, Opole! Festiwal – legenda” – film w reżyserii Tomasza Knittla to opowieść o festiwalu który zna każdy Polak, od najmłodszego do najstarszego.

Autorzy chcą przypomnieć, ożywić, a niektórym przybliżyć najciekawsze zdarzenia i przełomowe momenty „Opola“; najważniejsze spotkania twórców, debiuty gwiazd, zakulisowe anegdoty. O dziejach tej jednej z największych polskich imprez opowiadać będą z punktu widzenia KONFERANSJERA. To jego oczami, optyką, zakulisowymi obserwacjami, żywymi wspomnieniami, nieznanymi dotąd anegdotami autorzy chcą zbliżyć się do kluczowych wydarzeń festiwalu. Mają nadzieję, że ta figura pozwoli na opowiedzenie historii festiwalu w sposób barwny, ciekawy, wciągający i nowy.

W filmie wypowiadają się osoby, które wielokrotnie prowadziły festiwal oraz te, które rolę konferansjera pełniły tylko raz czy dwa: Wojciech Młynarski, Tadeusz Sznuk, Jacek Fedorowicz, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Jan Pietrzak, Krystyna Loska, Janusz Weiss, Maria Szabłowska, Magda Umer, Marcin Daniec, Andrzej Strzelecki, Artur Andrus, Katarzyna Pakosińska, Grażyna Torbicka i inni.

W postać narratora/konferansjera wcieli się silnie zapisany w tej roli na Festiwalu Opolskim Artur Orzech.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wystawy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.