Legalna Kultura zaprasza na debatę

„Muzyka XXI wieku. Czy w dobie mody na single i cyfrowe zakupy pojedynczych utworów, tradycyjne albumy przejdą do lamusa?
Jak dystrybucja cyfrowa zmienia muzykę?”
52. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 11 czerwca 2015

XXI wiek przyniósł cyfrową rewolucję, która w diametralny sposób zmieniła nasze korzystanie
z muzyki. Blisko 50% przychodów wartego prawie 15 mld dolarów rynku muzycznego generuje dziś przemysł cyfrowy, na który składa się sprzedaż albumów i pojedynczych piosenek
w formatach mp3 i pokrewnych oraz coraz dynamiczniej rozwijający się streaming – w formie zarówno dostępu bezpłatnego, jak i abonamentów. Z tych ostatnich korzysta na świecie około 41 mln osób. Tendencje te widać także na polskim rynku. Sprzedaż muzyki cyfrowej w 2014 roku osiągnęła poziom 69 mln złotych, co w stosunku do ubiegłego roku oznacza wzrost
o 31% i stanowi 1/5 całego rynku muzycznego w naszym kraju – wynika z opublikowanego wiosną raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego.

Wszystko to generuje szereg pytań o przyszłość branży muzycznej i to, jakie zmiany nas czekają. Czy tradycyjny album muzyczny, którego długość determinowana była pojemnością płyty CD odejdzie do lamusa? Czy opłaca się dziś jeszcze wydawać płyty na nośnikach fizycznych? Jak
w obliczu cyfrowego, praktycznie nieograniczonego dostępu do światowych zasobów muzycznych funkcjonować powinny krajowe rynki? Jak kształtować prawo autorskie ery cyfrowej? I wreszcie czy budząca tyle kontrowersji kwestia opłat reprograficznych ma sens? A jeśli tak, to kto powinien ponieść te koszta?

Nad tymi wszystkimi kwestiami spróbujemy pochylić się podczas Debaty Legalnej Kultury
w ramach 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – Opole 2015, w której udział wezmą: Rafał Poliwoda – dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, Jarosław Wasik – dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, artysta, Maciej Jaworski – dyrektor Deezer Polska, Michał Kowalski – prawnik, twórca portalu Muzyka i Prawo, dr Zbigniew Pinkalski – radca prawny, Rafał Pawłowski – Legalna Kultura oraz artyści, dziennikarze, oraz wszyscy, którym zależy na muzyce. Spotkajmy się 11 czerwca o godzinie 12:00 w Biurze Prasowym Festiwalu w Muzeum Polskiej Piosenki.
www.legalnakultura.pl