Jest trzeci numer rocznika kulturalnego „Piosenka”

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wydało trzeci numer rocznika kulturalnego „Piosenka”, poświęconego piosence polskiej.

Rocznik, pod redakcją Jana Poprawy, obfituje w dużej mierze w szkice i eseje, w których autorzy przyglądają się piosence, jej odmiennościom gatunkowym, epizodom historycznym i wątkom współczesnym. Pochylają się także nad piosenką od strony słowa, jak i muzyki, nie zapominając o scenie, na której piosenka odgrywa niebagatelną rolę.

– Wciąż poszukujemy „poetów piosenki”. W odczuwalnej prymitywizacji śpiewanego słowa, w coraz bardziej dokuczliwym bełkocie – szukamy nowych twarzy, nowych autorów. Zarówno wśród debiutantów, jak i mistrzów (…). Przypominamy świetnych bardów (Klawe, Tomczak) czy poetów (Baran, Harasymowicz) – pisze we wstępniaku redaktor naczelny.

Sporo miejsca w tegorocznej „Piosence” poświęciliśmy Jeremiemu Przyborze, który urodził się sto lat temu i Wojtkowi Bellonowi, zmarłemu przed 30 laty poecie wiatru. Nasi autorzy piszą także o muzyce łemkowskiej, chorwackiej i polskim folku.

Nowym wątkiem tematycznym jest „trybuna”, w której oddaliśmy głos twórcom i współtwórcom piosenki.

Z racji funkcji dokumentacyjnej Muzeum w roczniku znalazł się szeroki rozdział poświęcony festiwalom piosenki polskiej, w którym odnotowujemy ich przebieg i przedstawiamy laureatów.

baner-uniwersalny-piosenkaWszyscy autorzy, którzy nadesłali teksty do „Piosenki” zrobili to nieodpłatnie.

Rocznik wydany w nakładzie 500 egzemplarzy, będzie dostępny w wielu bibliotekach i czytelniach na terenie kraju. Już można się z nim zapoznać w zakładce „Piosenka. Rocznik kulturalny” na stronie internetowej Muzeum (www.muzeumpiosenki.pl).