Jest już „Piosenka” nr 4

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wydało czwarty numer rocznika kulturalnego „Piosenka”, poświęconego piosence polskiej.

Rocznik, pod redakcją Jana Poprawy, obfituje w dużej mierze w szkice i eseje, w których autorzy przyglądają się piosence, jej odmiennościom gatunkowym, epizodom historycznym i wątkom współczesnym. Pochylają się także nad piosenką od strony słowa, jak i muzyki, nie zapominając o scenie, na której piosenka odgrywa niebagatelną rolę.

– W tym numerze nowością są „Szkice do portretów”, który wyniknął z naturalnej potrzeby personifikowania wydarzeń. W sztuce, nawet tak „uprzemysłowionej”, jak współczesna sztuka estradowa – najważniejsi są artyści. To od nich, ich niereformowalnej wyobraźni i nieosiągalnego dla innych kunsztu zależy, czy możemy piosenkę uznać za sztukę właśnie – wyjaśnia redaktor naczelny.

W numerze  zatem znalazły się opowieści m.in. o Kalinie Jędrusik, Andrzeju Zausze, Zbigniewie Raju.

Rozdział „Poeci piosenki” nietypowo rozpoczynamy tekstami noblisty Boba Dylana w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, w dalszej części publikujemy teksty Andrieja Kotina, Marka Andrzejewskiego, Andrzeja Pacuły, Marka Tercza i in.

Tematem „okładkowym” uczyniliśmy fakt otwarcia wystawy stałej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, stąd też zamieszczamy w „Piosence” tekst „Od idei do otwarcia drzwi”, opisujący proces powstawania ekspozycji, przedstawiamy też poszczególne elementy Muzeum zapraszając w nasze progi Opolan i nie tylko.

Wszyscy autorzy, którzy nadesłali teksty do „Piosenki” zrobili to nieodpłatnie.

Rocznik wydany w nakładzie 500 egzemplarzy, będzie dostępny w wielu bibliotekach i czytelniach na terenie kraju. Już można się z nim zapoznać w zakładce „Piosenka. Rocznik kulturalny” na stronie internetowej Muzeum (www.muzeumpiosenki.pl).

20 lutego o godz. 15.00 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa promująca nowe wydanie rocznika.

zaproszenie-piosenka-2016-promocja-wer-4-1piosenka-2016-okladka-przod-podglad