„Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień”

Helena Majdaniec – gwiazda polskiego big-beatu. Dla jednych spełniona i szczęśliwa, dla innych na zawsze pozostanie postacią tragiczną. Obraz wielobarwnego życia artystki wyłania się w książce ze wspomnień m. in. Ireny Jarockiej czy Czesława Niemena.

Helenę Majdaniec wspomina w książce niemal siedemdziesiąt osób, którym dane było poznać artystkę. Opowieść o jej życiu jest nie tylko cukierkowym portretem. Poza entuzjastycznymi i serdecznymi opiniami padają też słowa krytyki, nierzadko surowej. O Majdaniec opowiadają m.in. Wojciech Korda, Irena Jarocka, Czesław Niemen, Katarzyna Gaertner, Jacek Nieżychowski, Karin Stanek i Franciszek Walicki – ojciec polskiego big-beatu, czy Małgorzata Majdaniec – ukochana bratanica piosenkarki.

Osobny rozdział w książce Rafała Podrazy to zapis rozmowy Daniela Kossaka z artystką, przeprowadzonej zaledwie kilkadziesiąt godzin przed jej niespodziewaną śmiercią. Stanowi szczere, choć niezamierzone podsumowanie życia, z którym ani przez sekundę nie zamierzała się rozstać.

Rafał Podraza (ur. 1977) – dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, animator kultury, pisarz. Cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec. Laureat wielu nagród: m.in. dwukrotnie „Złotej Płyty”, w 2013 r. odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury”. Pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar.

Autor książek mi. in: Rozmowy o Zmierzchu (2014), Wieczór nad rzeką zdarzeń. Janusz Kondratowicz w rozmowie z Rafałem Podrazą (2015), Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec (2012). Popularyzator twórczości Magdaleny Samozwaniec. Opracował i opublikował dotąd nieznane książki artystki. Nakładem W.A.B. ukazały się: Z pamiętnika niemłodej już mężatki (W.A.B. 2010), Kartki z pamiętnika młodej mężatki (W.A.B. 2011), Moich listów nie pal! Listy do rodziny i przyjaciół Magdaleny Samozwaniec (W.A.B. 2014).

PodrazaHelenaMajdaniec-1