Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956-1989

Pierwsza wystawa czasowa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu składa się z trzech części przedstawiających w porządku chronologicznym kolejne etapy rozwoju muzyki młodzieżowej w Polsce.

Pierwsza prezentuje moment jej narodzin i relacje z muzyką jazzową. Druga część opisuje dekadę lat 60-tych i ówczesną rewolucję sceny muzycznej. Ostatnia jest poświęcona ekspansji muzyki rockowej, która wyraża dojrzały bunt młodzieżowy.

Droga, jaką przeszedł rock and roll grany przez Polaków, była nietypowa, ciekawa i wyboista. W naszej opowieści o niej skorzystaliśmy ze wspomnień świadków i uczestników tych wydarzeń, m.in. Marka Gaszyńskiego, Franciszka Walickiego i Leopolda Tyrmanda. Zgromadzona przez nich dokumentacja słowna i fotograficzna oraz osobiste relacje są pełne emocji, czym dają wiarygodne świadectwo wielkiego zaangażowania w błahą, zdawałoby się, z pozoru dziedzinę. Już u początków polskiego rock and rolla ocenili go jako zjawisko znaczące i rokujące na przyszłość.

Wystawa została przygotowana ze zbiorów własnych MPP oraz:

– Archiwum Państwowego w Szczecinie,
– Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu,
– Muzeum Miasta Gdyni,
– Muzeum Regionalnego w Jarocinie,
– Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu,
– Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Oddział Muzyczny.

Organizatorzy wystawy dziękują za pomoc w jej realizacji:

– Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu,
– Panu Markowi Gaszyńskiemu,
– Panu Marcinowi Jacobsonowi,
– Panu Henrykowi Zomerskiemu z zespołu Czerwone Gitary, jak również liderowi zespołu KSU Eugeniuszowi „Siczce” Olejarczykowi za wypożyczenie gitary oraz Agnieszce „Agrafce” Ostrowskiej, menedżerce zespołu, za pomoc organizacyjną.

Scenariusz wystawy: Kinga Krajewska i Anna Lubasińska-Tabaczniuk

Aranżacja plastyczna wystawy: Grażyna Kasprzak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wystawy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.