77 urodziny Osieckiej w Opolu i Warszawie

Ponad 200 osób świętowało urodziny Agnieszki Osieckiej w Opolu. Podczas poniedziałkowego wernisażu goście obejrzeli film dokumentalny Grażyny Pieczuro z 1989 r. pt. „Agnieszka”, Jerzy Satanowski, który pisał muzykę do Jej wierszy wspominał pracę z Poetką, a opolscy aktorzy recytowali wiersze.

Ponad 200 osób świętowało urodziny Agnieszki Osieckiej w Opolu.

– Osiecka „nie upierała się przy swoich utworach”, pozwalała w nie ingerować. Z wielkiego szlagieru „Nie żałuję”, do którego ostatecznie muzykę napisał Seweryn Krajewski, zezwoliła mi na sześć zdań i użyczenie ich na osobny utwór do recitalu. A za jakiś czas zapytała nawet, czy może dać cały ten wiersz komuś innemu, by napisał muzykę – mówił Jerzy Satanowski.

– Po raz ostatni widziałem Osiecką tydzień przed jej śmiercią, gdy przyniosła mi kolejny swój utwór. Była w świetnej formie, wydawało się że wygrała z chorobą. Dlatego kilka dni później wiadomość o jej śmierci bardzo mnie zaskoczyła – dodał.

Ponadto dodał, iż za niemal każdym razem mówiła „zrób to mrocznie – dla teatru, a nie dla hitu”.

Po projekcji filmu goście obejrzeli wystawę, którą w budynku Uniwersytetu Opolskiego można będzie codziennie obejrzeć i odsłuchać do 30 października.
96 aktorów, dziennikarzy i przyjaciół Agnieszki Osieckiej nagrało Jej teksty w formie deklamowanych wierszy.

Wśród lektorów, którzy nagrali poezję Agnieszki Osieckiej, znaleźli się m.in. Krystyna Czubówna, Grzegorz Miecugow, Artur Barciś, Olga Bończyk, Matylda, Maciej i Mateusz Damięccy, Arkadiusz Janiczek, Edyta Jungowska, Iza Kuna, Piotr Machalica, Rafał Maćkowiak, Maciej Orłoś, Tomasz Raczek, Magda Umer, Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, czy Agata i Daniel Passent. W tym gronie znaleźli się także aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – Aleksandra Cwen, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska, Mirosław Bednarek, Maciej Namysło i Leszek Malec.

Grażyna Misiorowska i Leszek Malec podczas poniedziałkowej uroczystości odczytali wiersze Osieckiej.

Każdy z nagranych deklamujących poezję Osieckiej został też sfotografowany podczas rejestrowania dźwięku i przygotował odręczny zapis recytowanego przez siebie wiersza. Nagrania te można było odsłuchiwać przy każdej z tablic ze zdjęciami za pomocą urządzeń mp3. Autorem fotografii i nagrań jest Przemek Gorlas.

Pomysłodawcą wydarzenia byli Artur Wolski i jego grupa Entropia Słowa, a wśród organizatorów – prócz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Fundacja im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”, firma Audio Cast, Uniwersytet Opolski, warszawskie Kino Atlantic, gdzie równolegle odbyła się urodzinowa uroczystość prowadzona przez Agatę Passent i Magdę Umer.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czasowe, Wystawy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.