40 lat minęło. Śpiewajmy poezję…

02 Lipca, 2014

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” to 40 lat historii polskiej poezji śpiewanej na najwyższym poziomie. Odbywający się od 1974 r. w Olsztynie festiwal gościł m.in. takich Artystów jak Aleksander Bardini, Ewa Demarczyk, Agnieszka Osiecka, Jacek Kaczmarski, Magda Umer, czy Mirosław Czyżykiewicz. Jest to jedynie niewielki ułamek Twórców z nim związanych.baner_piewajmy_poezj_wystawa

Stosunek do poezji śpiewanej każdy z nas ma inny. Pamiętać jednak należy, że jest to rodzaj piosenki artystycznej, który pojawił się w latach 50. XX w. jako pokłosie Października’56, stanowiąc swoisty opór wobec ówczesnej władzy. Poezja śpiewana stała się rodzajem kontestacji tak wobec rzeczywistości politycznej, jak i „obowiązującej” kultury.

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, które na muzycznej mapie Polski goszczą już od 40 lat to inicjatywa, której pomysłodawcą był Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie (dziś Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych). Co roku, w czerwcu spotykają się w Olsztynie wszyscy ci, dla których muzyczne odczytywanie poezji ma istotną wartość zarówno artystyczną, jak i taką, którą można odnieść do codzienności.

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe są festiwalem, który dla wielu Artystów jest początkiem drogi w twórczą przyszłość.

Od dziś na wystawie plenerowej 40 lat minęło. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” możecie Państwo prześledzić historię tego jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych poezji śpiewanej.

Wystawa:

2.07–16.07. 2014 r., Skwer przy CH Solaris, Opole

Ten wpis został opublikowany w kategorii Plenerowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.